USD
4,0872
EURO
4,9926
ALTIN
174,4356

Aziz Sancar’ın yeni başarısı

Türk bilim insanı Prof. Aziz Sancar ve ekibi, sigaranın DNA’ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi.

Aziz Sancar’ın yeni başarısı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sigaranın DNA‘ya zarar verdiği ve akciğer kanserine neden olduğu bilim insanlarınca biliniyor ancak ABD‘de Kuzey Carolina Üniversitesinde Aziz Sancar öncülüğündeki bilim insanları, sigaranın DNA’ya nasıl zarar verdiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı.

SİGARANIN DNA’YA VERDİĞİ ZARARI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Aziz Sancar ve ekibi, sigaranın DNA’ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Prof. Dr. Sancar, yaptığı açıklamada, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olması, DNA’daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Bu tür haritaların sigara kaynaklı kanserlerin nasıl ortaya çıktığının, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğin anlaşılmasına yardımcı olacağını belirten Sancar, sigara içmenin zararlarına ilişkin böylesine kesin kanıtlar sağlanmasının, sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmasına da yardımcı olmasını umut ettiğini kaydetti.

Aziz Sancar'ın yeni başarısı

FACEBOOK YORUMLARI